Návšteva Olivovej a Artičokovej farmy

Naše potulky po Cote d'Azur nás tentoraz priviedli do Talianska. Preskúmali sme región Ligúria/Impéria. Imperia je jedna z oblasti Talianska ktora je znama nie len pestovaním olív ale aj artičokov.

 

Každoročne navštevujeme Festival olivového oleja v Taliansku. Na tom to mieste som (Zuzana)stretla Claudiu. 

Claudia a jej dvojča Paola vlastnia farmu s názvom lI Cole degli Ulivi v dedine Diano Marina v Imperii.

lI Cole degli Ulivi založil Adlemo - starý otec Claudie a Paoly v 50-tych rokoch. Momentálne tuto farmu vedu 4 členovia rodiny ktorým pomáhajú 8 zamestnanci.

Farma produkuje olivy, artičoky a paradajky pre okolité trhy. .

 

Na farme lI Cole degli Ulivi sa pestujú dva druhy artičokov.

Tema artičoky sú pomerne veľké, fialové a majú menej tŕňov ako bežné druhy, takže sa ľahšie očistia. Z jednej rastliny vyrastie 7-8 artičokov, ale niekedy iba 1. Tieto artičoky sa zbierajú od polovice októbra/novembra do januára.

Spinosi artičoky majú veľa tŕňov, sú menšie ale o to lahodnejšie a nevyžadujú tepelnú úpravu takže sa dajú jesť surové. Zbierajú sa od januára do jari.

Farma artičoky neskladuje – pracovnici ich pozbierajú v deň doručenia, aby zabezpečili čerstvosť a vysokú kvalitu (a tiež chrumkavosti typickú pre tuto zeleninu).

Posledné dva roky boli veľmi suché. V tomto období Claudia a jej rodina bojovali s rozhodnutím, či majú artičoky zalievať. Problém nastane, ak teploty v noci klesnú pod 0. V tomto prípade hrozí, že artičoky môžu zamrznúť.

Claudiin manžel je šéfkuchár a na farme má reštauráciu, kde varí len z miestnych surovín. Jeho špecialitou je artičoková carbonara omáčka s domácimi cestovinami.

Olivy pestované na farme sa nazývajú Taggiasca.

 

Taggiasca je malá, ovocná aromatická talianska oliva.

Olivy Taggiasca, ktoré sú pomenované po dedine Taggia v Lingurii, sem priniesli benediktínski mnísi zo San Colombano.

Taggiasca sa zbierajú, keď sú trochu tmavšie – farebná škála sa pohybuje od hnedozelenej po hnedofialovú. Pestrosť farieb súvisí s čistotou tohto prírodného produktu.

Špeciálna kombinácia pôdy, vody a podnebia tohto regiónu dáva olivám Taggiasca jedinečnú chuť a konzistenciu.

Ďalším dôvodom, prečo je tento druh špeciálny, je spôsob ktorým sa olivy zbierajú – zber prebieha tradičným spôsobom – ručne. Keďže olivovníky sú pomerne vysoké, vyžadujú si osobitnú starostlivosť, a preto sa pri zbere, ktorý prebieha v novembri, nepoužívajú žiadne špeciálne stroje.

 

Na tejto farme sa okrem artičokov a olív pestujú aj paradajky. lI Cole degli Ulivis sa špecializuje na rôzne veľké paradajky, najmä Coure di bue (masové paradajky).

Farmu sme navštívili vo februári a rastliny už mali kvety!


Claudia a Paola stále vymýšľajú nové recepty a omáčky – ako napríklad omáčka zo zelených paradajok, ktorú sme mali možnosť ochutnať. Táto lahodná a jedinečná omáčka zo zelených paradajok sa zvyčajne servíruje s formaggio stagionato (tvrdý syr).

Claudia tiež zvyšuje povedomie o produkcii zeleniny v miestnej komunite. Skupiny žiakov pravidelne navštevujú farmu kde ich Claudia učí o rôznych druhoch zeleniny, o ich pestovaní a využití v rôznych receptoch.

 

Rady by sme sa poďakovali Claudii za to, že nám ukázala jej krásnu farmu, kde vynakladá veľa úsilia a tvrdej práce pri pestovaní tejto krásnej a chutnej zeleniny.

 

Zuzana & Veronika