Socca

Socca sa dá len ťažko opísať, pretože je veľmi jedinečná a chutná….

Jediné ingrediencie z ktorých sa pripravuje sú cícerová múka, voda, olivový olej a dochucuje sa čerstvo namletým čiernym korením. Tradične sa pečie na veľkom okrúhlom medenom plechu v peci na drevo a pečenie trvá 3 až 4 minúty (ako čerstvá pizza).

Socca je ideálne jedlo pre vegetariánov a vegánov a je tiež prirodzene bezlepková.

Socca je na vrchu chrumkavá a  vnútri mäkká... je tak jednoduché a tááák lahodná. Je dôležité aby ste  si Soccu vychutnali, kým je ešte teplá.

IMG_7551.PNG

Pôvod Soccy má dlhú nejasnú históriu. Socca je dobre známa v Stredomorí, ale najznámejšia je v regióne od talianskeho Janova po francúzske Marseille. Rôzne oblasti majú pre Soccu rôzne názvy. V Taliansku sa Socca volá Farinata. V Marseille je známa ako Panisse. Tu v oblasti Nice sa jej hovorí Socca.

Socca sa stala veľmi populárnou na začiatku 20. storočia.

V roku 1928 si madame Térésa z Nice zriadila stánok na trhu Cours Saleya. Jej stánok sa stal veľmi populárnym pre lahodnú Soccu a utekanú dámu. Stánky Soccy sa rýchlo rozrástli po Azúrovom pobreží. Jeden takýto stánok pravidelne navštevujem aj ja na trhu v Roquebrune Cap Martin kde bývam.

Už pár rokov žijem v Roquebrune Cap Martin a pravidelne chodím na trh. Tu som mala príležitosť stretnúť sa s Gillesom, ktorý si každý utorok ráno rozprestrie svoj stánok na trhu v Roquebrune. Gilles pochádza z Nice a posledných 25 rokov predáva jedine Soccu. Soccu pripravuje tradičným spôsobom v peci na drevo. Z času na čas sa zastavím v Gillesovom stánku a rada si vezmem pár kúskov Soccy na náš rodinný aperitív. Dokonale sa hodí k chladnému vinu z Provence….

Moje deti milujú Soccu a často si na nej pochutíme pri spoznávaní malebného Cote d Azur.

Socca s čiernym korením

Socca s čiernym korením

Zuzana a Gilles

Zuzana a Gilles

IMG_7544.PNG